Bóle brzucha – przyczyny, objawy, leczenie

Bóle te rozpoczynają się często wzdęciami i uczuciem ucisku w okolicy brzucha, a czasem towarzyszy im odbijanie się, zgaga, wymioty i uczucie pełności.

Przyczyny

Przyczyny ich pojawiania się mogą być różne, biorąc pod uwagę liczbę organów znajdujących się w jamie brzusznej. Najczęstszą przyczyną tzw. czynnościowych dolegliwości w obrębie nadbrzusza jest przeciążenie żołądka lub jelit. Niemniej bóle brzucha mogą być pierwszym symptomem rozwijającej się choroby. Aby skutecznie przeciwdziałać tym dolegliwościom, należy przede wszystkim ustalić rodzaj i umiejscowienie bóli.

Jak postępować w przypadku bóli brzucha?

Przede wszystkim należy spróbować odkryć przyczynę dolegliwości. Istotne jest ustalenie: jak długo już trwają?, jak często i o jakich porach dnia się pojawiają?, jaka jest ich intensywność?, czy mogą być skutkiem określonego sposobu odżywiania, używania alkoholu lub nikotyny bądź wynikiem przyjmowania leków? Dolegliwości żołądkowe mogą być także spowodowane noszeniem zbyt obcisłej odzieży lub mieć podłoże psychiczne. Znając przyczynę bóli brzucha, łatwiej jest je zwalczyć.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Lekarza należy wezwać natychmiast, jeżeli intensywne bóle pojawią się nagle lub też gdy stan ten utrzymuje się przez kilka godzin. Gdy wyczuwamy stwardnienie ściany jamy brzusznej, a bóle pojawiają się pod wpływem dotyku, przyczyną może okazać się zapalenie wyrostka robaczkowego.

W tym wypadku konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Jeżeli bólom brzucha towarzyszą intensywne wymioty, to przyczyną jest najprawdopodobniej niedrożność jelit. Stan ten wymaga również natychmiastowej pomocy szpitalnej. Pamiętajmy, że nawet w przypadku mniej intensywnych bóli, ale utrzymujących się dłużej niż trzy dni, pożądana jest konsultacja lekarska.

Bóle brzucha przy zapaleniu żołądka

Przyczyny

Przyczyną zapalenia żołądka (gastritis), które może przerodzić się nawet w chorobę wrzodową ,jest nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego. W wyniku nadmiaru kwasu dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, czego następstwem jest stan zapalny. Opisany proces jest często spowodowany obecnością bakterii, ale może być również skutkiem psychicznego stresu, trosk i kłopotów oraz nerwowego trybu życia.

Tworzenie się śluzu żołądkowego utrudnia przyjmowanie niektórych lekarstw, np. środków przeciwbólowych czy leków zawierających kortykoidy. Zapalenie żołądka może być również spowodowane zbyt szybkim zjadaniem posiłków, piciem nadmiernej ilości kawy, herbaty czy alkoholu, powodujących duże zakwaszenie żołądka.

Jak leczyć zapalenie żołądka

Podstawową zasadą jest w tym przypadku powrót do spokojnego trybu życia. Dieta powinna zawierać artykuły mało kwaśne, takie jak owoce, warzywa i ziemniaki. Posiłki należy jeść częściej, ale mniej obfite i w regularnych odstępach czasu. Wskazane jest wszystko, co służy uspokojeniu podrażnionych nerwów żołądkowych. Nadmiar soku żołądkowego można zlikwidować przyjmując leki o działaniu wiążącym kwas.

Bóle brzucha przy wrzodach żołądka i dwunastnicy

Przyczyny

Przyczyny powstawania zarówno wrzodu żołądka (ulcus ventriculi), jak i dwunastnicy (ul-cus duodeni) są tej samej natury co przyczyny wywołujące zapalenie żołądka. W tych przypadkach jednak podrażnienie i miejscowe zapalenie jest już tak zaawansowane, że nastąpiło uszkodzenie głębiej położonych warstw ściany żołądka lub dwunastnicy.

Objawy

W znikomej części przypadków dochodzi do krwawienia z wrzodu, objawiającego się krwawymi wymiotami lub czarnym zabarwieniem stolca. Choroba przebiega z reguły skokowo i towarzyszą jej intensywne bóle kurczowe.

Jak leczyć chorobę wrzodową?

Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy należy koniecznie powierzyć lekarzowi. W porozumieniu z nim możemy złagodzić dolegliwości.

Bóle brzucha przy dolegliwościach żółciowopochodnych

Kamienie żółciowe powstają najczęściej wówczas, gdy równowaga pomiędzy składnikami żółci zostaje zachwiana i jeden z nich zaczyna przeważać. Kamienie żółciowe to połączenie cholesterolu, pigmentów i wapnia. Pojawiają się dość często (u kobiet częściej niż u mężczyzn), nie wywołując z reguły żadnych dolegliwości. Ich obecność zauważamy dopiero wtedy, gdy zablokują one przewód wyprowadzający pęcherzyka żółciowego, powodując jego bardzo intensywne skurcze. Równocześnie towarzyszą temu bóle kolkowe i stany zapalne.

Jak postępować w przypadku bóli brzucha wywołanych dolegliwościami żółciowopochodnymi?

W przypadku ostrych stanów zapalnych pęcherzyka żółciowego należy koniecznie zwrócić się do lekarza! Jeżeli lekarz wyrazi zgodę, można stosując (dodatkowo) opisane poniżej metody i środki zmniejszyć ból i zapobiegać na przyszłość powstawaniu kamieni żółciowych. Pierwszym i najważniejszym środkiem zapobiegawczym jest właściwy sposób odżywiania. Działające odprężającą i rozkurczowo terapie wodne i cieplne pozwalają złagodzić bóle.

Bóle brzucha przy nadwrażliwym żołądku

Emocje, zdenerwowanie i strach szczególnie w przypadku osób prowadzących nieregularny i nerwowy tryb życia odbijają się najczęściej na żołądku. Oprócz boleści w rejonie nadbrzusza pojawiają się dodatkowe symptomy, takie jak uczucie pełności, przedwczesna sytość, ucisk w okolicy żołądka, odbijanie się, wzdęcia, nudności i wymioty.

Objawy te (pojedynczo, jak i wszystkie naraz) mogą nam towarzyszyć nawet przez dłuższy czas. Jednak w przypadku tzw. „nadwrażliwego żołądka” najczęściej nie stwierdza się żadnych zmian natury organicznej. Abstrahując od nieprawidłowych nawyków żywieniowych, wymienione symptomy mogą się pojawiać lub nasilać na skutek przyjmowania niektórych lekarstw (antybiotyki, preparaty żelaza, środki przeciwbólowe i reumatyczne).

Jak postępować w przypadku nadwrażliwego żołądka

Osoby cierpiące na dolegliwości związane z tzw. „nadwrażliwym żołądkiem” muszą przede wszystkim zmienić swój sposób życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.