Koronawirus 2019-ncov – Objawy zakażenia, rozprzestrzenianie się, zapobieganie i leczenie.

Objawy zakażenia koronawirusem 2019-ncov

W przypadku potwierdzonych zakażeń wirusem CoV w 2019 r, zgłaszane przypadki obejmowały zarówno osoby z niewielkimi lub żadnymi objawami, jak i osoby ciężko chore i umierające.
Objawy mogą obejmować:

  • Gorączka – powyżej 38 stopni Celsjusza
  • Kaszel
  • Krótki oddech

CDC uważa w tym czasie, że objawy 2019-nCoV mogą pojawić się już po 2 dniach lub po 14 dniach od ekspozycji. Opiera się to na tym, co było wcześniej postrzegane jako okres inkubacji wirusów MERS.

Jak rozprzestrzenia się 2019-nCoV

Wiele nie wiadomo o tym, jak rozprzestrzenia się nowy koronaawirus, 2019-nCoV. Obecna wiedza w dużej mierze opiera się na tym, co wiadomo o podobnych koronaawirusach. Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które są powszechne u wielu różnych gatunków zwierząt, w tym wielbłądów, bydła, kotów i nietoperzy. Rzadko zdarza się, że zwierzęce koronaawirusy mogą zarażać ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, np. za pomocą MERS, SARS, a obecnie za pomocą 2019-nCoV.

Najczęściej rozprzestrzeniają się z człowieka na człowieka podczas bliskich kontaktów (około 180 cm). Uważa się, że wirus rozprzestrzenia się głównie poprzez kropelki z dróg oddechowych wytwarzane podczas kaszlu lub kichania zakażonej osoby, podobnie jak grypa i inne patogeny układu oddechowego. Kropelki te mogą wylądować w ustach lub nosie osób znajdujących się w pobliżu lub ewentualnie zostać wchłonięte do płuc. Obecnie nie jest jasne, czy dana osoba może zostać zarażona 2019-nCoV dotykając powierzchni lub przedmiotu, których znajdował się wirus, a następnie dotykając własnych ust, nosa, lub ewentualnie oczu.

Zazwyczaj, w przypadku większości wirusów układu oddechowego, ludzie są uważani za najbardziej zarażających, gdy objawy są najbardziej symptomatyczne. W przypadku 2019-nCoV, pojawiły się jednak doniesienia o rozprzestrzenianiu się wirusa podczas bliskiego kontaktu z zakażonym pacjentem bez objawów.

Należy zauważyć, że to jak łatwo wirus rozprzestrzenia się między ludźmi może się różnić. Niektóre wirusy są wysoce zakaźne (jak odra), podczas gdy inne są mniej. Dużo więcej informacji na temat zakaźności, ciężkości i innych cech związanych z wirusem 2019-nCoV dowiemy się wkrótce, badania są w toku. Informacje te będą stanowić dalsze źródło informacji na temat oceny ryzyka.

Zapobieganie

Obecnie nie istnieje szczepionka zapobiegająca zakażeniu 2019-nCoV. Najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniu jest uniknięcie kontaktu z tym wirusem. Jednakże zaleca się codzienne działania profilaktyczne, które pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów układu oddechowego, w tym 2019-nCoV:

  • Umyj ręce często wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund. Używaj środka do higieny rąk na bazie alkoholu, który zawiera co najmniej 60% alkoholu, jeśli mydło i woda nie są dostępne.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust nieumytymi rękoma.
  • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które są chore.
  • Pozostań w domu, gdy jesteś chory.
  • Gdy kaszlesz lub kichasz zasłaniaj chusteczką usta, a następnie wyrzuć ją do kosza.
  • Czyść i dezynfekuj często dotykane przedmioty i powierzchnie.

Są to codzienne nawyki, które mogą pomóc zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów.

Leczenie

Nie zaleca się specjalnego leczenia przeciwwirusowego w przypadku zakażenia 2019-nCoV. Osoby zakażone wirusem 2019-nCoV powinny otrzymać opiekę wspomagającą, która pomoże złagodzić objawy. W ciężkich przypadkach leczenie powinno obejmować opiekę wspomagającą funkcje życiowe narządów.

Osoby, które uważają, że mogły być narażone na zakażenie koronawirusem 2019-nCoV, powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Źródła:
Zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV. Główny Inspektorat Sanitarny, Warszawa, 25 stycznia 2020 r. Aktualizacja (nr 1) na dzień 27 stycznia 2020 r. godz.14:30

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.