Jak zapobiegać zarażeniom i rozpowszechnianiu się koronawirusa 2019-nCoV?

Kroki, które pomogą zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa 2019-nCoV w przypadku zachorowania

Jeśli jesteś chory na 2019-nCoV, staraj się wykonać poniższe kroki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się 2019-nCoV na ludzi w twoim domu i społeczności.

Zostań w domu, z wyjątkiem uzyskania pomocy medycznej

Powinieneś wychodzić z domu, tylko w celu uzyskania opieki medycznej. Nie należy chodzić do pracy, szkoły ani do miejsc publicznych, nie należy też korzystać z transportu publicznego ani taksówek.

Odseparuj się od innych osób w swoim domu

O ile to możliwe, powinieneś przebywać w innym pokoju niż inne osoby w twoim domu. Powinieneś również korzystać z osobnej łazienki, jeśli jest dostępna.

Zadzwoń przed wizytą u lekarza

Przed wizytą u lekarza zadzwoń do dostawcy usług medycznych i powiedz mu, że masz lub jesteś badany pod kątem zakażenia 2019-nCoV. Pomoże to lekarzowi w podjęciu działań mających na celu uchronienie innych osób przed zakażeniem.

Załóż maskę na twarz

Powinieneś nosić maskę na twarz, kiedy przebywasz w tym samym pokoju z innymi osobami i kiedy odwiedzasz pracownika służby zdrowia. Jeśli nie możesz nosić maski, osoby, które z Tobą mieszkają, powinny ją nosić, gdy przebywają z Tobą w tym samym pokoju.

Zakrywaj usta kichając i kaszląć

Zakryj chusteczką higieniczną usta i nos, gdy kaszlesz lub kichasz, albo możesz kaszleć lub kichać do rękawa. Wrzuć zużyte chusteczki do wyściełanego pojemnika na śmieci i natychmiast umyj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund.

Umyj ręce.

Myć ręce często i dokładnie wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund. Jeśli mydło i woda nie są dostępne, można użyć środka do higieny rąk na bazie alkoholu. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust nieumytych rąk.

Unikaj dzielenia się przedmiotami gospodarstwa domowego

Nie należy dzielić się naczyniami, szklankami, filiżankami, przyborami do jedzenia, ręcznikami, pościelą lub innymi przedmiotami z innymi osobami w domu. Po użyciu tych przedmiotów, należy je dokładnie umyć wodą z mydłem.

Monitoruj swoje objawy

W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia (np. w przypadku problemów z oddychaniem) należy szybko uzyskać pomoc medyczną. Zadzwoń do ośrodka pomocy medycznej z wyprzedzeniem i poinformuj, że masz lub jesteś badany pod kątem zakażenia wirusem CoV 2019. Pomoże to lekarzowi podjąć kroki, które uchronią inne osoby przed zakażeniem.

Unikaj kontaktu ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami.

Należy unikać lub ograniczyć kontakt ze zwierzętami domowymi lub innymi zwierzętami w czasie choroby. Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na chorobę 2019-nCoV, kilka rodzajów koronawirusów może powodować choroby u zwierząt i rozprzestrzeniać się między zwierzętami i ludźmi. Dopóki nie dowiemy się więcej, unikaj kontaktu ze zwierzętami i zakładaj maskę na twarz, jeśli musisz być w pobliżu zwierząt lub opiekować się zwierzęciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.