Ból ucha – objawy, leczenie i wskazania do lekarza

Objawy bólu ucha, leczenie i wskazania do konsultacji lekarskiej

Objawy

Bóle uszu mogą towarzyszyć przeziębieniom oraz chorobom zębów. Mogą one pojawić się także na skutek przeciągu, zimna lub obecności w uchu ciała obcego . W przypadku zapalenia przewodu słuchowego bakterie przenikają przez drobne ranki w głąb skóry przewodu słuchowego. Skóra zaczyna puchnąć, a ucisk wywołuje ból. Bóle uszu towarzyszą też często chorobom nosogardzieli. Wynika to z faktu, że jama gardła i ucho środkowe połączone są systemem przewodów (trąbka Eustachiusza lub trąbka słuchowa). Tą drogą przedostają się do ucha środkowego także zarazki chorobotwórcze. Gdy błony śluzowe nosogardzieli i trąbka słuchowa są nabrzmiałe, ropa powstała na skutek infekcji zbiera się w uchu środkowym. Stąd już tylko krok do gorączkowego stanu zapalnego, któremu towarzyszą bóle pulsujące. Zapalenie ucha środkowego występuje szczególnie często u niemowląt i małych dzieci.

Jak leczyć ból ucha?

Zlokalizowanie miejsca, z którego rozchodzi się ból, jest często bardzo trudne. Prawie zawsze dobry skutek przynosi wygrzewanie ucha. W początkowym stadium choroby zaleca się naświetlanie promieniami podczerwonymi lub cieple owijanie ucha . Gdy bólom uszu towarzyszy przeziębienie, zaleca się stosowanie kropli do nosa (przyśpieszają one zmniejszenie się obrzęku błony śluzowej nosa), by zapewnić przepuszczalność trąbki słuchowej. Zakrapianie uszu ma sens tylko w przypadku zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego. Przy zapaleniu ucha środkowego krople nie dochodzą nawet do ogniska zapalnego.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Aby uniknąć uszkodzeń wtórnych, przy zapaleniu ucha środkowego często niezbędna jest terapia antybiotykowa w połączeniu z aerozolem do nosa, przyśpieszającym zmniejszenie obrzęku błony śluzowej. Dlatego przy silnym bólu ucha, który pomimo stosowania domowych środków nie ustępuje, należy natychmiast zwrócić się do lekarza. W przypadku bóli uszu u dzieci trzeba zawsze wezwać lekarza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.