Pieczenie oczu, swędzące oczy, sucze oczy

Leczenie bez zastosowania leków
Jeżeli przyczyną dolegliwości jest zbytnie przemęczenie oczu, przede wszystkim należy zadbać o ich właściwe odprężenie.

Ulgę zmęczonym oczom przynosi długi spacer w lesie. W pomieszczeniach mieszkalnych należy zadbać o świeże, odpowiednio wilgotne powietrze. Bardzo ważnym czynnikiem jest wystarczająca dawka snu; nocny odpoczynek jest niezbędny do właściwej regeneracji oczu.

Kompresy zawierające wyciąg z rumianku lub świetlika bardzo dobrze wpływają na podrażnione i zmęczone oczy. W tym celu należy zamoczyć tampon z waty lub gałganek w rozcieńczonym (zgodnie z przepisem na ulotce) wyciągu, a następnie nałożyć na zamknięte powieki.

W przypadku uczulenia wywołanego noszeniem szkieł kontaktowych należy przez pewien czas używać okularów i ewentualnie zmienić środek do pielęgnacji soczewek.

Leczenie z zastosowaniem leków
Przede wszystkim należy spróbować zlikwidować przyczynę pieczenia oczu lub zapalenia spojówek.

Równocześnie możemy złagodzić nasze dolegliwości stosując krople do oczu – krople redukują nieprzyjemną nadprodukcję łez. Zawarte w nich substancje biologicznie czynne są z reguły pochodzenia chemiczno-syntetycznego.

Kropli zawierających substancje powodujące zwężanie naczyń nie należy stosować dłużej niż 2-3 dni: mogą one spowodować nadmierne wysuszenie błony śluzowej, co ponownie wywoła pieczenie i ból.

Osoby starsze, u których zmniejszone wydzielanie łez jest rzeczą normalną, powinny całkowicie unikać stosowania tych preparatów. Zamiast nich zaleca się dostępną w aptece zastępczą ciecz łzową. Dotyczy to również leczenia dolegliwości tzw. „suchego oka”. Po otwarciu należy używać kropli tylko przez okres zalecany przez producenta, a następnie wyrzucić. Po upływie terminu przydatności mogą pojawić się w nich bakterie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.