Zapalenie szpiku kostnego – Przyczyny, objawy i leczenie

Dojść do niego może w wyniku kontuzji lub wypadku związanego ze złamaniem kości. To stan w którym następuje stan zapalny tkanki, który wypełnia ich jamy szpikowe. Dolegliwość ta może dotyczyć tak naprawdę każdej kości. Im szybciej zostanie wykryta, tym większa szansa brak powikłań.

Przyczyny

Pewne rozróżnienie dotyczące której części układu kostnego najczęściej dotyczy problem można dokonać ze względu na wiek. U dzieci, jeśli dochodzi do zapalenia szpiku kostnego, to występuje ono w kościach długich kończyn górnych i dolnych. W przypadku osób dorosłych dolegliwość ta atakuje przede wszystkim kości miednicy i kręgosłup.

Bezpośrednią i najczęściej występującą przyczyną zapalenie szpiku kostnego jest zakażenie bakteryjne. U najmłodszych powodem zwykle bywa gronkowiec. U starszych paciorkowiec i pałeczka hemofilna. Do szpiku kostnego bakterie mogą dostać się przez krew. Do zakażenia może też dojść w wyniku ich „przejścia” z kości, mięśni i ścięgien. Dolegliwość ta bywa też związana z działaniem lekarzy np. przy złamaniach. Warto mieć też świadomość istnienia czynników, które zwiększają szansę wystąpienia zapalenia szpiku kostnego. To między innymi osłabiony układ odpornościowy i długotrwałe podawanie leków (zwłaszcza dożylnie).

Jakie są objawy zapalenia szpiku kostnego?

Przede wszystkim gorączka i towarzyszące jej dreszcze. Pojawia się także ból i obrzęk w miejscu gdzie jest ognisko zapalenia. Może też dochodzić do tzw. tkliwości tkanek. W okolicy zapalenia na skórze będzie wyczuwalne ciepło. Jeśli problem występuje u małych dzieci, to w ich przypadku symptomy będą dotyczyć ruchliwości. Wykazują one między innymi niechęć do chodzenia. Pojawia się też płacz przy poruszaniu kończyną w której wystąpiło zapalenie.

Jak leczyć?

Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu choremu leków przeciwbólowych i antybiotyków. Jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium może zachodzić konieczność usunięcia uszkodzonej kości. Przy zapaleniu szpiku kostnego konieczne jest również leżenie w łóżku, aż do ustąpienia objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.