Zapalenie jamy ustnej i dziąseł – przyczyny, objawy, leczenie i wskazania do lekarza

Przyczyny

Nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej oraz zapalenie dziąseł to wynik infekcji bakteryjnej, często spowodowanej niedostateczną lub niewłaściwą higieną, intensywnym paleniem papierosów lub próchnicą. Bezpośrednią przyczyną stanu zapalnego mogą być odciski lub okaleczenia wywołane protezą zębową, aparatem ortodontycznym, a także uczulenie kontaktowe na obecność metalu w jamie ustnej. Zmiany chorobowe błony śluzowej mogą być również następstwem niedoboru witamin (w okresie ciąży!) lub chorób przewodu pokarmowego.

Objawy

Pierwszym objawem stanu zapalnego jest zwykle zaczerwienienie i opuchnięcie błony śluzowej jamy ustnej i brzegów dziąseł. Pozostałe objawy to obłożony język, ból podczas jedzenia, powstawanie małych pęcherzyków (czasem ropnych), nieprzyjemny zapach.

Jak leczyć zapalenie jamy ustnej i dziąseł

Stany zapalne jamy ustnej i dziąseł można z powodzeniem leczyć samemu. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest przestrzeganie higieny jamy ustnej, nie tylko przy użyciu pasty i szczoteczki do zębów, ale także specjalnego natrysku, który pozwala usunąć resztki jedzenia z najdalszych zakamarków jamy ustnej i służy równocześnie do masażu dziąseł. Wykałaczek i nitki do czyszczenia przestrzeni między zębowych należy używać tak, aby nie powodować skaleczeń.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy opisane wyżej ogólne zalecenia nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, należy zwrócić [ się do lekarza, który stwierdzi, czy zapalenie zostało wywołane przez wirus opryszczki czy też drożdżaki, i przepisze odpowiedni lek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.