Krwawienie z nosa – przyczyny, zasady postępowania, wskazania do lekarza

Przyczyny krwawienia z nosa

W błonie śluzowej nosa znajduje się wiele drobnych naczynek krwionośnych, które w razie uszkodzenia mogą bardzo intensywnie krwawić. Uderzenie lub nawet mocne opróżnienie nosa mogą stać się przyczyną krwawienia. Także chroniczne wysuszenie błony śluzowej nosa może spowodować taką dolegliwość. Zimą, gdy pomieszczenia, w których przebywamy, są zwykle przegrzane i zbyt suche, błona śluzowa nie jest w stanie spełniać prawidłowo swojej funkcji, tzn. nawilżać wdychane powietrze przed jego dotarciem do płuc. Błona śluzowa puchnie, podobnie jak przy katarze, ale nie powstaje żadna wydzielina. Na jej powierzchni tworzą się małe strupki, które następnie odpadają, co może przyczynić się do powstania małych krwawiących ubytków.

Jak postępować w przypadku krwawienia z nosa?

Przede wszystkim krwawienie należy zatamować. Gdy krwotoki z nosa zdarzają się często, trzeba spróbować im zapobiec, to znaczy: głównie zadbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach, w których przebywamy. Podczas zimy zalecane jest używanie nawilżaczy powietrza; pamiętajmy też o częstym wietrzeniu pomieszczeń.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy krwawienie jest obustronne lub trwa dłużej niż dwie minuty, należy wezwać lekarza, który stosując tamponadę nosa lub cewnik z balonikiem zatamuje krwotok. Jeżeli krwotok z nosa jest następstwem urazu, musi on zbadać, czy nie doszło do uszkodzenia czaszki. Częste krwotoki z nosa mogą sygnalizować nadciśnienie tętnicze, chorobę naczyń krwionośnych lub zaburzenia krzepnięcia krwi. Leczenie tych chorób musi przebiegać pod kontrolą lekarską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.