Wykresy wzrostu dzieci

Wykresy wzrostu

Wykresy wzrostu opierają się na standardowych diagramach, stosowanych przez lekarzy w Wielkiej Brytanii. Możesz je wykorzystać do sporządzania wykresu wzrostu twojego dziecka od niemowlęctwa do okresu dojrzewania. Umożliwi to sprawdzenie prawidłowości przyrostu ciężaru ciała i wzrostu i odpowiednio wcześnie zasygnalizuje ewentualne problemy, jak np. otyłość lub zaburzenia wzrostu. Szybkie podjęcie terapii jest najlepszą gwarancją jej skuteczności. Wszystkie diagramy pozwalają na odnotowywanie pomiarów z zastosowaniem systemu metrycznego i calowego.

Standardowe krzywe wzrostu
Na każdym diagramie zostały już wykreślone trzy krzywe. Obrazują one wzorcowe parametry wzrostu normalnie rozwiniętych dzieci małych, przeciętnych i dużych. Wskazują oczekiwany standard wzrostu, oparty na danych dotyczących ciężaru ciała i obwodu głowy po urodzeniu. Krzywe wzorcowe pozwolą porównać rozwój dziecka z oczekiwanym wzrostem dzieci o podobnych danych po urodzeniu. Na przykład, jeśli obwód głowy i ciężar ciała dziecka po urodzeniu były średnie, możesz oczekiwać, że jego wzrost będzie następował zgodnie z przebiegiem krzywej odnoszącej się do dzieci średniego wzrostu. Jeśli punkty wyznaczające dane dziecka wypadają między dwoma typowymi krzywymi, jego wzrost będzie przebiegał w wyznaczonych nimi granicach. Ciężar ciała i wzrost (lub obwód głowy) powinny pozostawać w tej samej relacji do linii wzorcowych, tzn. jeśli wzrost jest bliski średniego, ciężar też powinien być zbliżony do średniego. Linia kropkowana na wykresach dotyczących starszych dzieci wyznacza dolną granicę normy.

Ważenie i mierzenie dziecka
W ciągu pierwszych kilku miesięcy życia dziecka prawdopodobnie będziesz regularnie odwiedzać poradnię, gdzie będzie ono ważone. W celu potwierdzenia proporcjonalności rozwoju dziecka należy jednak połączyć wynik przyrostu ciężaru ciała z informacją o ogólnym rozwoju fizycznym. Często trudno zmierzyć dokładnie długość ciała dziecka, dlatego też lekarze zalecają regularne pomiary obwodu główki. Jeśli nie wykonuje się ich w poradni, możesz przeprowadzić je w domu, według podanych niżej wskazówek. Przez pierwsze 2 miesiące należy dziecko ważyć i mierzyć co 2 tygodnie, następnie wystarczy raz w miesiącu.

Pomiar obwodu głowy dziecka
W celu dokonania pomiaru należy mocno, ale nie ciasno, owinąć główkę dokładną miarką w najszerszym miejscu, tak aby spoczywała dokładnie nad uszami i brwiami.

Rejestrowanie fizycznego rozwoju dziecka
Po zważeniu i zmierzeniu dziecka (zob. Ważenie i mierzenie niemowląt, i Ważenie i mierzenie dzieci, poniżej) zaznacz wyniki na odpowiednim wykresie. Użyj linijki do znalezienia punktu przecięcia się współrzędnych uzyskanego wyniku pomiaru i wieku dziecka i zaznacz go na wykresie. Łącząc ten punkt z poprzednim wynikiem pomiaru, w krótkim czasie uzyskasz krzywą, ilustrującą wzrost dziecka.

Potencjalne problemy
Jeśli przyrost ciężaru ciała i obwodu głowy dziecka następuje zgodnie z wzorcowymi krzywymi wzrostu, nie ma powodów do iepokoju. Jeżeli jednak wyniki dwóch kolejnych pomiarów dalece odbiegają od normy, może okazać się potrzebna pomoc medyczna. Zapoznaj się też, w zależności od sytuacji z diagramami: Powolne przybieranie na wadze, Powolny wzrost, Nadmierne przybieranie na wadze lub Dojrzewanie – problemy z ciężarem.

Ważenie i mierzenie dzieci
Po ukończeniu przez dziecko 1 roku możesz ograniczyć częstotliwość ważenia i mierzenia. Wystarczy wykonywać pomiary 2 razy w roku. W tym wieku pomiarem wzrostu zastępuje się pomiar obwodu głowy. Pomiary wzrostu i ciężaru ciała dzieci do 2 lat najlepiej wykonywać w poradni. Jeśli nie jest to możliwe, można przeprowadzić je w domu według poniższych wskazówek.

Ważenie
W miarę możliwości stosuj tę samą wagę. Dziecko powinno mieć na sobie jak najmniej rzeczy i w trakcie odczytywania wyniku stać wyprostowane, możliwie jak najspokojniej.

Pomiar wzrostu
Wybierz prosty odcinek ściany w części domu, gdzie kreski nie będą przeszkadzać. Dziecko powinno stanąć boso, z piętami dosuniętymi jak najbliżej do ściany. Postaraj się, aby stało prosto, patrząc przed siebie. Przyłóż linijkę lub ekierkę pod kątem prostym do ściany i przyciśnij krawędź do głowy dziecka. Zaznacz kreską wynik pomiaru. Potem możesz dokładną miarką zmierzyć odległość kreski od podłogi i w ten sposób uzyskasz informację o aktualnym wzroście dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.