Wypadanie włosów – przyczyny i leczenie

Przyczyny

Każdego dnia człowiek traci normalnie od trzydziestu do stu włosów, które po jakimś czasie odrastają z tych samych cebulek. Dopiero z wiekiem owłosienie staje się rzadsze. U mężczyzn zauważalna jest skłonność (prawdopodobnie dziedziczna) do łysienia na granicy skóry owłosionej na czole, co może prowadzić nawet do całkowitej utraty włosów. Często z bujnej czupryny pozostaje jedynie wianuszek włosów na potylicy.

U kobiet nasilone wypadanie włosów często uwarunkowane jest zmianami hormonalnymi (po porodzie, w okresie przekwitania) – po pewnym czasie następuje samoistny powrót do stanu normalnego. Oprócz naturalnego procesu wypadania włosów istnieją inne przyczyny łysienia. Przypuszcza się, że np. łysienie koliste (alopecia areata) wywołuje stres. Typowe dla tego typu łysienia jest pojawianie się w różnych miejscach skóry głowy okrągłych łysych placków, które z czasem mogą się powiększać. Zwykle są one zaczątkiem łysiny; niewykluczony jest jednak odrost włosów w tych miejscach.

Jak postępować w przypadku wypadania włosów?

Spróbujmy najpierw sami znaleźć przyczynę wypadania włosów. Niektóre można bardzo szybko wyeliminować: np. zmieniając używane szampony i kosmetyki do pielęgnacji włosów. Częstą przyczyną wypadania włosów jest ich osłabienie na skutek farbowania lub trwałej ondulacji. Zwróćmy szczególną uwagę na stosowanie łagodnych środków pielęgnacyjnych, utrzymujących zdrową skórę głowy. Wyważona dieta witaminowa, minerałowa oraz przyjmowanie właściwych substancji odżywczych przyśpieszają powrót do normalnego stanu i pobudzają porost włosów. „Cudowne środki” obiecujące natychmiastową poprawę należy traktować z dystansem.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeżeli nie potrafimy znaleźć wytłumaczenia dla wzmożonego wypadania włosów, możemy zwrócić się o pomoc do lekarza. Dzięki metodzie zwanej trichogramem (polegającej na liczeniu i badaniu mikroskopowym wypadających włosów) można ustalić przyczynę ich wypadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.