Rak jajnika – statystyki, objawy, anatomia i fizjologia jajników

Rak jajnika w statystykach, anatomia i fizjologia jajników, objawy raka jajnika

Statystyki

Jedna kobieta na 55 zachoruje na raka jajnika w swoim życiu

Zgodnie z danymi Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego szacuje się, że zachorowania na raka jajnika wynoszą ok. 24.000 przypadków rocznie

Rak jajnika stanowi 4% wszystkich nowotworów złośliwych, które występują u kobiet

Rak jajnika jest 5-tym nowotworem pod względem liczby nowych przypadków rejestrowanych u kobiet chorych na nowotwory (pomijając raka skóry)

Największe zachorowanie na raka jajnika zaobserwowano u kobiet w 61 roku życia

U ponad 70% kobiet rak jajnika będzie rozpoznany dopiero wtedy, gdy choroba będzie już obejmowała jamę brzuszną. Główna przyczyna to brak wczesnych objawów choroby, a jeśli jakieś dolegliwości się pojawiają, to nie różnią się od innych powszechnych objawów brzusznych

76% chorych na raka jajnika żyje ponad rok od chwili rozpoznania tej choroby, a połowa dłużej niż 5 lat

93% chorych na raka jajnika przeżywa 5 lat, kiedy rak jajnika jest rozpoznany i leczony przed rozsiewem do jamy brzusznej. Niestety tylko 1/4 wszystkich przypadków raka jajnika jest rozpoznawana we wczesnym stadium choroby

Zgodnie z danymi pochodzącymi z Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego ok. 14.000 chorych umrze z powodu raka jajnika w ciągu roku

Powyższe informacje dotyczące epidemiologii raka jajnika pochodzą z danych Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego

Anatomia i fizjologia jajników

Jajniki stanowią tylko część narządu rodnego. Oprócz jajników w jego skład wchodzą: jajowody, macica i pochwa. Jajniki to dwa małe narządy leżące po obu stronach macicy. Są one zlokalizowane głęboko w miednicy ograniczonej przez kości. Jajniki mają wielkość orzecha włoskiego, 1,5-2 cm długości i ok. 1,5 cm szerokości u kobiet przed przekwitaniem, po przekwitaniu stają się mniejsze.

Jajniki pełnią dwie zasadnicze funkcje w organizmie kobiety:

 1. Produkują komórki jajowe, które są uwalniane w trakcie cyklu miesięcznego. Komórka jajowa przedostaje się do jajowodu, gdzie może zostać zapłodniona przez plemniki, a następnie do macicy. Zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w błonie śluzowej wyścielającej macicę i rozwija się w płód. Nie zapłodniona komórka jajowa zostaje uwolniona do jamy macicy i w 14 dni później rozpoczyna się miesiączka.
 2. Jajniki produkują estrogen i progesteron. Hormony te są istotne, gdyż pomagają w rozwoju gruczołów piersiowych oraz cech charakterystycznych dla organizmu kobiety. Mają także wpływ na cykl miesięczny.
  Położenie jajników i innych części narządu rodnego w miednicy ma szczególne znaczenie w ciąży. Taka lokalizacja chroni płód przed uszkodzeniem w trakcie wypadków lub innych zranień ciała matki. Jednakże stanowić może ona również problem w wykryciu raka jajnika – taki rak może być trudny do rozpoznania, dopóki nie rozprzestrzeni się poza jajniki.

Jak objawia się rak jajnika?

We wczesnym stadium raka jajnika pacjentki nie skarżą się na żadne dolegliwości i objawy. W późniejszym przebiegu choroby pojawiają się następujące dolegliwości:

 • Uczucie powiększenia obwodu brzucha
 • Niewyraźne bóle brzucha
 • Objawy ze strony przewodu pokarmowego jak zaparcia, utrata apetytu, nudności lub wymioty, zatrzymanie wiatrów
 • Utrata masy ciała lub jej wzrost
 • Częste oddawanie moczu
 • Osłabienie
 • Nieregularne miesiączkowanie lub krwawienia z dróg rodnych

Wiele z tych objawów lub dolegliwości może się objawić w przebiegu innych chorób, czyli nie są specyficzne dla raka jajnika. Jednak jeżeli skarżysz się regularnie na te dolegliwości, powinnaś odwiedzić swojego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.