Rak jajnika – statystyki, objawy, anatomia i fizjologia jajników

Rak jajnika w statystykach, anatomia i fizjologia jajników, objawy raka jajnika

Statystyki

Jedna kobieta na 55 zachoruje na raka jajnika w swoim życiu

Zgodnie z danymi Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego szacuje się, że zachorowania na raka jajnika wynoszą ok. 24.000 przypadków rocznie

Rak jajnika stanowi 4% wszystkich nowotworów złośliwych, które występują u kobiet

Rak jajnika jest 5-tym nowotworem pod względem liczby nowych przypadków rejestrowanych u kobiet chorych na nowotwory (pomijając raka skóry)

Największe zachorowanie na raka jajnika zaobserwowano u kobiet w 61 roku życia

U ponad 70% kobiet rak jajnika będzie rozpoznany dopiero wtedy, gdy choroba będzie już obejmowała jamę brzuszną. Główna przyczyna to brak wczesnych objawów choroby, a jeśli jakieś dolegliwości się pojawiają, to nie różnią się od innych powszechnych objawów brzusznych

76% chorych na raka jajnika żyje ponad rok od chwili rozpoznania tej choroby, a połowa dłużej niż 5 lat

93% chorych na raka jajnika przeżywa 5 lat, kiedy rak jajnika jest rozpoznany i leczony przed rozsiewem do jamy brzusznej. Niestety tylko 1/4 wszystkich przypadków raka jajnika jest rozpoznawana we wczesnym stadium choroby

Zgodnie z danymi pochodzącymi z Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego ok. 14.000 chorych umrze z powodu raka jajnika w ciągu roku

Powyższe informacje dotyczące epidemiologii raka jajnika pochodzą z danych Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego

Anatomia i fizjologia jajników

Jajniki stanowią tylko część narządu rodnego. Oprócz jajników w jego skład wchodzą: jajowody, macica i pochwa. Jajniki to dwa małe narządy leżące po obu stronach macicy. Są one zlokalizowane głęboko w miednicy ograniczonej przez kości. Jajniki mają wielkość orzecha włoskiego, 1,5-2 cm długości i ok. 1,5 cm szerokości u kobiet przed przekwitaniem, po przekwitaniu stają się mniejsze.

Jajniki pełnią dwie zasadnicze funkcje w organizmie kobiety:

 1. Produkują komórki jajowe, które są uwalniane w trakcie cyklu miesięcznego. Komórka jajowa przedostaje się do jajowodu, gdzie może zostać zapłodniona przez plemniki, a następnie do macicy. Zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w błonie śluzowej wyścielającej macicę i rozwija się w płód. Nie zapłodniona komórka jajowa zostaje uwolniona do jamy macicy i w 14 dni później rozpoczyna się miesiączka.
 2. Jajniki produkują estrogen i progesteron. Hormony te są istotne, gdyż pomagają w rozwoju gruczołów piersiowych oraz cech charakterystycznych dla organizmu kobiety. Mają także wpływ na cykl miesięczny.
  Położenie jajników i innych części narządu rodnego w miednicy ma szczególne znaczenie w ciąży. Taka lokalizacja chroni płód przed uszkodzeniem w trakcie wypadków lub innych zranień ciała matki. Jednakże stanowić może ona również problem w wykryciu raka jajnika – taki rak może być trudny do rozpoznania, dopóki nie rozprzestrzeni się poza jajniki.

Jak objawia się rak jajnika?

We wczesnym stadium raka jajnika pacjentki nie skarżą się na żadne dolegliwości i objawy. W późniejszym przebiegu choroby pojawiają się następujące dolegliwości:

 • Uczucie powiększenia obwodu brzucha
 • Niewyraźne bóle brzucha
 • Objawy ze strony przewodu pokarmowego jak zaparcia, utrata apetytu, nudności lub wymioty, zatrzymanie wiatrów
 • Utrata masy ciała lub jej wzrost
 • Częste oddawanie moczu
 • Osłabienie
 • Nieregularne miesiączkowanie lub krwawienia z dróg rodnych

Wiele z tych objawów lub dolegliwości może się objawić w przebiegu innych chorób, czyli nie są specyficzne dla raka jajnika. Jednak jeżeli skarżysz się regularnie na te dolegliwości, powinnaś odwiedzić swojego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.