Łuszczyca – Przyczyny, objawy i leczenie

Łuszczyca, znana również jako psoriasis, to stosunkowo często występująca choroba skóry, na którą cierpi bardzo wiele osób.

Przyczyny

Przyczyny łuszczycy nie są dokładnie znane. Choroba wybucha często jesienią lub zimą, po okaleczeniach skóry, po oparzeniu słonecznym, po nadużywaniu alkoholu oraz w następstwie obciążeń psychicznych. Przebiega w formie ostrych rzutów, podczas których stan chorego w krótkim czasie znacznie się pogarsza, po czym przechodzi w stan chroniczny: objawy ulegają złagodzeniu, a u niektórych pacjentów nawet całkowicie zanikają.

Objawy

Głównie w okolicach łokci, kolan oraz na skórze głowy pojawiają się nagle czerwone plamy, które wkrótce pokrywają się błyszczącą, nie-swędzącą łuską. U niektórych pacjentów zakażenie obejmuje również paznokcie – objawem tego jest ich zgrubienie i zabarwienie; około 20% pacjentów skarży się dodatkowo na bóle stawowe. Choroba ta nie jest zaraźliwa i nie wywołuje żadnych dodatkowych dolegliwości, jednak ze względu na nieestetyczny wygląd jest dla dotkniętych nią osób dużym obciążeniem psychicznym.

Jak leczyć łuszczycę?

Przy obecnym stanie wiedzy medycznej łuszczycy nie można wyleczyć. Celem stosowanych metod leczenia jest jedynie możliwie jak największe złagodzenie dolegliwości towarzyszących chorobie. Lekarze dysponują tu nowoczesnymi środkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.