Guzki – Plamy wątrobiane, Włókniaki, Tłuszczaki, Bazolioma, Rak kolczysto-komórkowy, Czerniak złośliwy

Guzkami określamy przerost tkanki lub namnożenie komórek w obrębie skóry. Mogą one wywodzić się z różnych tkanek. Za łagodne zmiany skórne uważa się znamiona oraz tzw. włókniaki i tłuszczaki.

Plamy wątrobiane

Plamy wątrobiane lub znamiona powstające z komórek barwnikowych, przybierające różny kształt i zabarwienie to często spotykany rodzaj guzów. Plamy te mogą występować w skórze, nie wychodząc ponad jej powierzchnię, mogą przypominać brodawki albo może pojawić się na nich owłosienie. Plamy wątrobiane zaliczane są do łagodnych zmian skórnych – mimo to należy obserwować, czy nie zmienia się ich kształt i zabarwienie.

Włókniaki

Włókniaki to łagodne wybujałości tkanki łącznej. Mogą osiągać różne rozmiary i są wyczuwalne jako oddzielone, twarde guzy.

Tłuszczaki

Tłuszczaki biorą swój początek w tkance tłuszczowej skóry. Są miękkie i dają się przesuwać. Także i one należą do grupy guzów łagodnych.

Bazolioma

Bazolioma to guz rosnący powoli, występujący najczęściej w okolicy twarzy. Na powierzchni może przypominać owrzodzenie. Ten rodzaj raka nie daje przerzutów i można go usunąć na drodze operacyjnej lub wyleczyć przez radioterapię.

Rak kolczysto-komórkowy

Rak kolczysto-komórkowy ma postać twardego, brązowo zabarwionego guza, który nie boli przy dotyku. W późniejszej fazie rozwija się z niego guz o bardzo twardym brzegu. Ten rodzaj nowotworu powstaje pod wpływem bardzo mocnego wywietrzenia skóry (głównie u marynarzy, rolników), jak również w tkance bliznowatej po oparzeniach lub uszkodzeniach popromiennych oraz na odcinkach skóry dotkniętych chronicznym stanem zapalnym. Rak kolczykowo-komórkowy atakuje często okolice ust, jamy ustnej, podbródka, oczu, atakuje także język, penis i wargi sromowe. Bardzo szybko daje przerzuty, dlatego niezmiernie ważne jest jego wczesne rozpoznanie i leczenie.

Czerniak złośliwy

Czerniak złośliwy to najbardziej niebezpieczna choroba skóry. Pierwszym jej objawem jest nagłe powiększanie się i deformacja znamion, plam wątrobianych lub brodawek, ich lekkie krwawienie, sączenie oraz świąd. Częstotliwość występowania tej odmiany raka wzmogła się wraz z nasileniem się kultu słońca.

Jak leczyć guzki?

Najważniejsze jest tu zapobieganie ich powstawaniu! Unikajmy nadmiernego przebywania na słońcu lub stosujmy środki ochronne. Dla całkowitej pewności możemy sporządzić tzw. szkic znamion naszego ciała lub – jeszcze lepiej – fotografujmy je w regularnych odstępach czasu. W ten sposób stwierdzimy, czy plamy i znamiona ulegają zmianie.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy stwierdzimy zmiany na skórze, których nie możemy sobie w racjonalny sposób wytłumaczyć, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Jedynie on może stwierdzić, czy guzy są natury łagodnej czy złośliwej, oraz właściwie ukierunkować leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.