Krosty, pryszcze, trądzik – objawy i leczenie. Kiedy konsultować z lekarzem?

Krosty i trądzik należą do najczęstszych chorób skóry. Poznaj objawy, sposoby leczenia i wskazania do konsultacji lekarskiej.

Objawy

Zwykły trądzik pojawia się u młodzieży w okresie dojrzewania i wywołują go zmiany hormonalne, którym towarzyszy łojotok. W przypadku zrogowacenia kanałów wyprowadzających gruczołów łojowych dochodzi do zaburzenia procesu wydzielania. W efekcie powstają zaskórniki, w których mogą osiedlać się bakterie wywołujące stany zapalne i krosty. Szczególnie dotknięte są twarz, ramiona, klatka piersiowa i plecy. Gdy minie okres dojrzewania, powraca równowaga hormonalna, a łojotok ustala się na normalnym poziomie. Trądzik młodzieńczy mija zwykle około dwudziestego roku życia.

Jak leczyć krosty i pryszcze

Pojawianiu się krost i trądzika nie można niestety zapobiec. Można natomiast złagodzić objawy i skrócić czas ich obecności. Najważniejsza jest wytrwałość i oczywiście konsekwentne oczyszczanie skóry! Warunkiem koniecznym jest zastąpienie mydła syntetyczną kostką do mycia. Do pielęgnacji twarzy zaleca się używanie mleczka kosmetycznego lub płynu z dodatkiem środków dezynfekujących. Przy lekkim trądziku stosuje się gotowe preparaty (w postaci kredki tuszującej lub emulsji o naturalnym kolorze skóry) łączące substancje o działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym. Pomocne są, oczywiście w rozsądnych dawkach, naświetlania promieniami słonecznymi i ultrafioletowymi. Złuszczanie usuwa zewnętrzne, zrogowaciałe warstwy skóry a tym samym czopy z ujść kanałów gruczołów łojowych. Delikatne środki stosowane do tego celu zawierają rezorcynę i kwas salicylowy. Nadtlenek benzoilu ma działanie antybakteryjne. Odpowiednie preparaty są do nabycia bez recepty.

Kiedy należy udać się do lekarza

W ciężkich przypadkach trądziku należy zwrócić się do dermatologa. W zależności od potrzeby może on zaordynować mocniejsze środki, np. kwas A-witaminowy lub kwas acelainowy. W przypadkach szczególnie trudnych do leczenia należy włączyć antybiotyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.