Bóle nóg wywołane zwężeniem tętnic – przyczyny, postępowanie i wskazania do lekarza

Przyczyny

W przypadku zwapnienia tętnic ścianki naczyń krwionośnych stają się grube i tracą swą elastyczność. Średnica naczynia zmniejsza się w wyniku odkładania się przy jego ściankach płytek krwi i ich włóknistego przerostu. Krew nie może już swobodnie przepływać, co powoduje powstawanie zakrzepów. Konsekwencją takiego stanu jest niedostateczne dotlenienie narządów i mięśni. Obecnie wiadomo, że na proces zwapnienia naczyń tętniczych mają wpływ następujące czynniki: nadciśnienie tętnicze, zbyt wysoki poziom tłuszczów we krwi, cukrzyca, nikotyna, wiek oraz wrodzone skłonności.

Jak postępować w przypadku bóli kończyn dolnych wywołanych zwężeniem tętnic?

Najważniejszą zasadą jest wczesne zapobieganie tym dolegliwościom. Można z powodzeniem zapobiegać chorobom naczyń tętniczych, a nawet, we wczesnych stadiach chorobowych, doprowadzić do ich całkowitego wyleczenia. Koniecznym warunkiem jest jednak wyeliminowanie lub ograniczenie wpływu czynników wywołujących chorobę. Oznacza to, że osoby, u których stwierdzono nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub zbyt wysoki poziom tłuszczów we krwi, muszą poddać się leczeniu, zrezygnować z nikotyny oraz przejść na dietę ubogą w tłuszcze.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy podejrzewamy, że przyczyną naszych dolegliwości są zaburzenia dopływu krwi, należy koniecznie zasięgnąć porady lekarskiej. Do tyczy to również pojawiających się bóli nóg na które nie znajdujemy żadnego wytłumaczenia, a które utrzymują się dłużej niż trzy dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.