Bóle nóg wywołane chorobami żylnymi – przyczyny, objawy, postępowanie i wskazania do lekarza

Przyczyny

„Zużyta” krew z organizmu transportowana jest żyłami do serca, a następnie do płuc, gdzie jest ponownie zaopatrywana w tlen. Pokonując tę drogę, krew z dolnych partii ciała musi płynąć „ pod górę”. Osłabienie tkanki łącznej, brak ruchu, czynniki hormonalne, nadwaga i zaawansowany wiek to czynniki, które powodują, że z biegiem czasu ścianki żyt rozszerzają się, przyczyniając się do powstania żylaków. Następstwem są utrudnienia w transporcie zwrotnym krwi.

Objawy

Pierwszymi symptomami chorobowymi są: uczucie ociężałości nóg, opuchnięcie kostek i stóp. Stan ten, nie leczony przez dłuższy okres, może doprowadzić do powstania otwartej rany (owrzodzenia) na podudziu – szkodliwe dla skóry produkty przemiany materii nie mają możliwości przedostania się „w górę”. Skutki mogą być bardzo niebezpieczne: im wolniej przepływa krew, tym łatwiej następuje gromadzenie się płytek krwi tworzących skrzepliny (zakrzepica).

Jak postępować w przypadku bóli kończyn dolnych wywołanych chorobami żylnymi?

Aby zahamować proces tworzenia się żylaków, należy rozpocząć leczenie już we wczesnym stadium, zaraz po pojawieniu się zmian chorobowych. Dolegliwości związanych z powstawaniem żylaków nie można całkowicie wyleczyć, można jednak zahamować rozwój choroby i konsekwentnie przeciwdziałać jej następstwom. Dlatego przy dolegliwościach żylakowych zapobieganie i leczenie są jednakowo ważne. Szczególnie wówczas, gdy podejrzewa się skłonność do tworzenia się żylaków.

Leczenie żylaków to proces złożony, w którym wykorzystywane są różne metody -poczynając od bandażowania nóg (opatrunek uciskowy), specjalnych pończoch „antyżylakowych”, terapii ruchowych, których celem jest wzmocnienie mięśni, aż do zastosowania leków. Te ostatnie działają wzmacniająco na ścianki żylne i zapobiegają wydzielaniu się płynu i powstawaniu obrzęków. Rozszerzone naczynia – o nieestetycznym wyglądzie i bezużyteczne – można usunąć operacyjnie. Nie jest to jednak rozwiązanie długoterminowe, gdyż po upływie pięciu do siedmiu lat dolegliwości pojawiają się ponownie.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Należy koniecznie zwrócić się do lekarza, aby ocenić stan zaawansowania choroby, oraz gdy pojawiają się bolesne zgrubienia wskazujące na zapalenie żył lub miejscowy, głęboki ból nogi, będący symptomem zakrzepu żylnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.