Lipitor

Wielu Polaków ma obecnie problem ze zwiększonym poziomem cholesterolu we krwi. Stan ten sprzyja występowaniu miażdżycy, czyli odkładania się blaszek złożonych między innymi ze złego cholesterolu na ścianach tętnic, co powoduje zmniejszenie ich światła i wzrost ciśnienie tętniczego, może także prowadzić do zawałów serca i choroby niedokrwiennej. Ze względu na niebezpieczeństwo poważnych chorób układowych wielu pacjentom przepisywany jest Lipitor – lek, który redukuje ilość szkodliwego cholesterolu we krwi.

Lipitor to lek należący do grupy inhibitorów reduktazy HMG CoA, zwanych inaczej statynami. Działanie tego leku polega na obniżaniu poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów we krwi, oraz podwyższaniu poziomu dobrego cholesterolu (HDL). Ponadto preparat ten jest stosowany w celu obniżenia ryzyka wystąpienia udaru, zawałów serca, schorzeń mięśnia sercowego u osób z cukrzyca typu 2, czy chorobą wieńcową serca. Lek może być stosowany u osób, które ukończyły 10 rok życia.

Substancją czynna tego preparatu jest atorwastatyna, która jak już było wspomniane wykazuje działanie hamujące na białko enzymatyczne – reduktazę HMG CoA.

Dawkowanie Lipitoru zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta, osoby, które cierpią lub cierpiały w przeszłości na choroby wątroby, nerek, cukrzycę, schorzenia tarczycy lub piją więcej niż 2 napoje alkoholowe dziennie wymagają specjalnego dopasowania dawki leku oraz w niektórych przypadkach wykonania dodatkowych badań. lek ten występuje w dawkach 10, 20, 40, i 80 mg atorwastatyny. Zaleca się rozpoczęcie terapii od dawki 10-20mg dziennie. Lek ten podaje się doustnie. Preparatu nie wolno podawać osobom uczulonym na atorwastatynę lub jakąkolwiek substancję zawartą w leku.

Lipitor obniża stężenie LDL – złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu zapobiega miażdżycy, chorobom serca, udarom mózgu, które u mężczyzn mogą stać się czynnikiem ryzyka impotencji.

W rzadkich przypadkach Lipitor może wywoływać rozkład tkanki mięśni szkieletowych, co może doprowadzić do niewydolności nerek. Stan ten częściej pojawia się u osób starszych, które cierpią na schorzenia nerek i nieustabilizowaną nadczynność tarczycy. Lipitoru nie należy przyjmować w ciąży, ponieważ może on uszkadzać płód i wywoływać wady wrodzone. Zażywanie tego leku przez kobiety w wieku rozrodczym wymaga stosowania antykoncepcji lub innych metod kontroli urodzeń. Atorwastatyna, substancja lecznicza Lipitoru, przenika do mleka, dlatego przeciwwskazane jest stosowanie preparatu podczas karmienia piersią, ze względu na ryzyko uszkodzenia dziecka. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wzrasta przy jednoczesnym przyjmowaniu leków, takich jak antybiotyki – klarytromycyna i erytromycyna, leki przeciwgrzybicze, leki zawierające niacynę, leki przeciwwirusowe stosowane przeciwko HIV, leki immunosupresyjne używane w terapii po wykonaniu przeszczepów narządów, oraz do leczenia nowotworów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.